Subiektywny przewodnik po Beskidzie Śląskim cz. 2

Na dziś proponuję pasmo Skrzycznego i Baraniej Góry. I od tej drugiej zaczniemy. Barania Góra jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych miejsc w Beskidzie Śląskim- tu swój początek ma rzeka Wisła. Szlaków na Baranią Górę jest wiele, ja polecam trzy (i trochę błądzenia bez szlaku). Pierwsza jest opcja dla zmotoryzowanych: szlak niebieski z Wisły Czarne. Prowadzący doliną Białej Wisełki, początkowo nieciekawy (asfalt), w pewnym momencie wchodzi w las. I tu największa atrakcja- wodospady Białej Wisełki Kaskady Rodła:

Na wysokości ok. 950 m.n.p.m. szlak przecina droga (płaj). Skręcając w prawo dojdziemy (bez szlaku) do polany Przysłop i schroniska. A szlak prowadzi na szczyt. Na szczycie Baraniej Góry znajduje się wieża widokowa. Jeszcze w maju 2009 cały szczyt był zalesiony. Obecnie widoki można podziwiać nie wchodząc na wieżę, co oczywiście nie zmienia faktu że z wieży są ładniejsze.

Dalej proponuję zejście ze szczytu na polanę Przysłop, obowiązkowa wizyta w Muzeum Turystyki Górskiej, Brackie w schronisku, a następnie powrót płajem do granicy rezerwatu i niebieskiego szlaku. Dochodząc do parkingu w Czarnym, po prawej stronie miniemy drewnianą budkę z kuchnią polową, gdzie polecam lokalny specjał- żebroczkę:

Wersja dla niezmotoryzowanych zaczyna się na dworcu kolejowym w Wiśle Głębce. Tym samym obejmuje kolejną atrakcję, jaką jest przejazd pociągiem do Głębców. Pociąg przejeżdża przez wybudowany w 1933 roku most kolejowy. Nie jest to co prawda wiadukt w Stańczykach, ale jego filary mają 25m wysokości, a sam most ma długość 122m i jest konstrukcją siedmioprzęsłową.

W Głębcach startujemy żółtym szlakiem na przełęcz Szarcula. Jest jeszcze druga opcja- zielony szlak na Kubalonkę, następnie czerwony na Szarculę. Zdecydowanie odradzam tę opcję, gdyż szlaki częściowo prowadzą ruchliwą, asfaltową drogą. Tymczasem szlak żółty jest jednym z przyjemniejszych, dodatkowo niezwykle zielonym:

Z Szarculi asfaltem dochodzimy do Stecówki (dla chętnych czerwony szlak). Z drogi tej rozciąga się piękny widok na jezioro Czarne:

Jeszcze niedawno na Stecówce stał drewniany kościółek Matki Boskiej Fatimskiej, który spłonął w 2013 roku:

Obecnie trwa jego odbudowa. Ze Stecówki idziemy dalej czerwonym szlakiem, ale uwaga! Tylko do rozwidlenia na szlak czarny i czerwony. Szlakiem czarnym docieramy do Karolówki (kilka fotografii z trasy poniżej), skąd szlakiem niebieskim idziemy na Baranią Górę po drodze mijając ewangelicką kapliczkę Habsburgów i Przysłop. Odradzam trasę Stecówka- Przysłop w całości szlakiem czerwonym- jest nieciekawy.

Na koniec proponuję trasę dla plecakowych włóczykijów. Obejmuje ona dwa najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego. Na Skrzyczne możemy podjechać kolejką, następnie zielonym szlakiem idziemy na Baranią Górę po drodze mijając: Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę (fot. poniżej) czy Magurkę Wiślańską. Zejście proponuję szlakiem niebieskim do Wisły Czarne (opisany jako pierwszy). W okolicy znajdują się jeszcze dwa obiekty warte uwagi- zapora tworząca Jezioro Czerniańskie oraz pochodzący z początku XXw. Zameczek Prezydenta.

Koniec części 2:)

Ewa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s